Sebők Tamás, Pest Megyei Földhivatal
A mezőgazdasági termelés elsődleges célja a megfelelő minőségű és egyre nagyobb növényi hozamok előállítása minél kisebb fajlagos költséggel. Mindezt úgy célszerű megvalósítani, hogy a termelési tevékenység hatására környezetünk talajminőségében ne álljanak be kedvezőtlen változások.
A talaj legfontosabb jellemzője a termékenység. Az a
tulajdonság, hogy a víz, levegő és növényi tápanyagok egyidejű jelenlétével
hogy tudja kielégíteni a növények talajökológiai igényeit.
A talaj termékenységét a talajtulajdonságok együttese, illetve a talajban végbemenő kémiai és biológiai folyamatok határozzák meg. A talajok jellemzéséhez, a különböző beavatkozások szükségességének maghatározásához, a módszerek kidolgozásához, megfelelő tartalmú és részletességű helyszíni- és laboratóriumban végzett vizsgálati eredményre van szükség a talajszelvények különböző rétegeiben.
A talajra vonatkozó információk gyűjtése már a ’60-as években megkezdődött, amikor is „A genetikus üzemi talajtérképezés módszerkönyve” egységes módszerek rögzítésével segítette ezt a tevékenységet.
Húsz évvel később, az un. mintateres földértékelési program keretén belül a megyei földhivatalok mezőgazdászai az egyes megyék teljes területén 100 ha/mintavétel sűrűséggel, laborvizsgálati eredményekkel alátámasztott földminősítést hajtottak végre, majd a ’80-as évek végén, ezen értékelés eredményeit felhasználva, átlagosan 10 ha/feltárás sűrűséggel talajtérképes földértékelést végeztek.
A mintavételi helyek 1,5 m-es mélységéig a különböző talajtulajdonságok a feltárás helyén jegyzőkönyvben rögzítésre kerültek (alapkőzet, humuszvastagság, karbonátos réteg kezdete, lúgos kémhatású réteg kezdete, talajszerkezet jellemzése, átlagos talajvízszint, a különböző genetikai szintek réteghatárai, stb.).
A gyűjtött minták laboratóriumi vizsgálatát az akkori Növényegészségügyi és Talajvédelmi Állomások (ma Növény és Talajvédelmi Szolgálat) végezték a talaj kémiai összetevőinek kimutatása céljából. Ezek közé tartozott az egyes rétegek Ph, NA2CO3, CaCO3, humusz %, stb. értékeinek pontos kimutatása. Egyéb talajtulajdonságok laboratóriumi értékelése nem általánosan, hanem csak azokra a talajszelvényekre készült, amelyeknél a helyszíni vizsgálatok kétkedésre adtak okot. Egy-egy talajszelvényhez összességében mintegy 100 adat került meghatározásra.
A helyszíni, valamint a laborvizsgálati eredmények birtokában, a domborzat, a talaj felszíni elszíneződése, a természetes növénytakaró és egyéb természeti sajátosságok figyelembe vételével az egyes talaj típusok és altípusok a talajtérképeken (alaptérképeken) elhatárolásra kerültek. Bizonyos mezőgazdasági célfeladatok érdekében, az egyes talajtulajdonságok térképi ábrázolására kartogramok készültek.
A talajtérképes földértékelés pénzügyi okokból a nyolcvanas évek végén felfüggesztésre került. Az elkészült térképek és jegyzőkönyvek a megyei földhivatalok irattárában, valamint a Növény és Talajvédelmi Szolgálatoknál fellelhetők. Információim szerint az elkészült térképeket és jegyzőkönyveket csekély mértékben hasznosítják. Betudható ez talán a nagy tömegű analóg adatokra jellemző nehézkes kezelésnek és változásvezetésnek.
Dolgozatom célja az, hogy felhívjam a figyelmet ezen adatokra, melyek megfelelő digitális terepmodellel kiegészítve alkalmasak olyan térinformatikai adatbázis felépítésére melyből arra megfelelő szoftver gyors információszerzést tesz lehetővé a mezőgazdasági termelés hatékonyságának fokozása érdekében.
A térinformatika hasznosíthatóságát gyakorlatban tanulmányoztam. A tesztterület Örbottyán külterületének egy része volt.
A mezőgazdaság egyes célfeladatait a talajtérképek kiegészítéseként szerkesztett kartogramok segítik. Használatukat minden esetben a talajtérképekkel együtt ajánlják. A nagyméretarányú talajtérképezés során a következő kartogramok készültek:
- humusz kartogram,
- kémhatás és mészállapot kartogram,
- talajvíz kartogram,
- szikesedési tulajdonságok kartogramja,
- a talajtermékenységet és talajhasználatot befolyásoló tulajdonságok kartogramja.
A kartogramokon az elhatároló vonalakon belül kódok reprezentálják az arra a területre jellemző talajtulajdonságokat. Ezen kódok azonban a talajtérképtől (alaptérképtől) eltérően nem nominálisan, hanem konkrét értéktartományként értelmezendők. Ennek következménye, hogy a kartogramokból nem lehet az adott helyre jellemző konkrét értéket meghatározni. Az esetek többségében a döntés-előkészítés számára ez elég, azonban árnyaltabb döntések meghozatalához a mintavételi pontokon alapuló interpolációs eljárás alkalmazása a célravezetőbb. Felmerül a kérdés, az átlagban 10 ha/feltárás pontsűrűség elégséges-e a szakember által készített analóg térképi ábrázolás árnyaltabb kiváltására? A tesztterületen elvégzett összehasonlító vizsgálatok szerint sajnos nem. Mégis, ha meggondoljuk, hogy a talajtérképezés nagyszabású munkájának lezárását követően a különböző talajtani szakvéleményekhez folyamatosan újabb és újabb mintavétel-gyűjtések és hasonló kiértékelések történnek, nem szabad figyelmen kívül hagyni az interpolációban rejlő lehetőségeket.
Csupán a vizuális érzékelés miatt bemutatok egy képet
(1. ábra) a tesztterület CaCO3 értékeinek interpolált és kartogramon ábrázolt
állapotát illetően.
1. ábra – CaCO3 értékek interpolált és kartogramon ábrázolt állapota
Vizsgálatom során a továbbiakban arra kerestem választ, hogy milyen interpolációs eljárás a legalkalmasabb az egyes mintavételi pontok laborvizsgálati eredményein alapuló „értékfelszín” kialakítására.
Az interpoláció a GIS-ben meglehetősen kényes kérdés. Számtalan interpolációs eljárás létezik, melyek használata más és más körülmények esetén indokolt.
„Adott egy sor térbeli adat diszkrét pontok formájában, találja meg azt a függvényt, ami a legjobban tükrözi a modellezett felszínt, és ami becsüli a nem mért pontok értékeit.” – Lam, 1983
„Azoknak a pontoknak (vagy térbeli entitásoknak) amelyek térben egymáshoz közel helyezkednek el, valószínűbb, hogy hasonló értékeik vannak, mint azoknak a pontoknak (entitásoknak), amik egymástól távol esnek.” – Tobler’s Law of Geography, Tobler, 1976
Az interpolációval létrehozott adatfelszín konkrét értékeket határoz meg azokra a területekre ahol előzőleg adattal nem rendelkeztünk és így hajlamosak vagyunk azzal a feltételezéssel élni, hogy azok igazak. Mindenképpen számolnunk kell azonban az adatokban rejlő bizonytalansággal, főleg akkor, ha az így előállított adatfelszíneket a későbbiekben más adathalmazokkal átlapoljuk.
Három interpolációs eljárást vizsgáltam. Terjedelmi okokból következően a vizsgálat részletes bemutatására nem, csupán a végeredmény ismertetésére szorítkozom.
Spline
A legnagyobb érték-intervallummal rendelkezik. Nagy negatív értékek a területhatár közelében, ami az extrapolálásnak köszönhető. Simán görbülő felszín jellemzi.
IDW (Inverse
Disrance Weighted)
A távolsággal négyzetesen csökkenő súlyozás hatása a mintavételi pontok körül kialakuló „körökben” tetten érhető. Nincs negatív eredmény, itt a legkisebb az extrapolálásból eredő hiba.
Kriging
Csak árnyalatokkal marad el statisztikai eredményeit tekintve az IDW-től. A Spline-hoz hasonló enyhe görbületeket hoz viszont létre. Kevésbé érzékeny a felület hirtelen értékváltozására az extrapolálás során. Az értékek környezethez illeszkedése ennél a módszernél a legjobb.
A Kriging használata számítógép-idő igényes. Az idő a feldolgozásban résztvevő összes pont és a helyi trendeket kezelő „kereső-ablak” nagyságától függ.
Következtetés
A kartogramok szerkesztésének segítéséhez, a kiugró értékektől mentes környezet interpolálásához a legtöbb paraméterezési lehetőséggel rendelkező Kriging módszert tartom a legalkalmasabbnak.
A növénytermesztés során felmerülő kérdésekre egyszerű „igen”-nel és „nem”-mel nem lehet választ adni. A folyamatok bonyolultak, összetettek, sokszor egymásra épülnek. A térinformatikai eszközökkel nyert információ ugyan megkönnyíti a szakember munkáját, habár a problémamegoldás sok esetben nem automatizálható.
A következőkben néhány, a mezőgazdasági termelést befolyásoló tényezőre szeretném felhívni a figyelmet.
A már említett
örbottyáni modellből levezetett fedvények bemutatásával a térinformatika
döntés-előkészítő szerepének hatékonyságára mutatnék rá.
Ahhoz, hogy a kedvezőtlen talajadottságokat tartósan megváltoztató talajjavítási eljárásokat tervezni tudjuk a következő talajjellemzőket kell figyelembe venni:
- a feltalaj savanyúsága,
- a feltalaj lúgossága,
- a feltalaj vagy az alatta közel elhelyezkedő rétegek káros só- és szódatartalma,
- a feltalaj alatt a növénytermesztést korlátozó rétegek (tömör kőzet, kavics, stb.) jelenléte,
- a talajban magasan felemelkedő és ezáltal redukciós folyamatokat előidéző talajvízállás,
- szerkezet nélküli, humuszban igen szegény talajadottságok.
Mivel a kémiai talajjavítás egyes eljárásait részben gazdaságossági részben környezetvédelmi indoklással célszerű az egyes kedvezőtlen és ezért megszüntetendő vagy javítandó talajtulajdonságok jelentkező helyein alkalmazni, GIS alkalmazásával nem csak a döntés-előkészítésben, hanem – bevonva a műholdas navigáció (GPS) eszközeit – a precíz gyakorlati megvalósításban is eredményesek lehetünk.
Az 2-es ábra példaként illusztrálja a talajminták
adataiból interpolált Ph értékek területi eloszlását.
2. ábra - Ph értékek területi eloszlása
A domborzati viszonyokat említve az emberek általában a hegy és dombvidéken szembetűnő erózióra gondolnak. A vízerózió azonban síkvidéken is jelentkezhet. A legkisebb lejtés is elégséges ahhoz, hogy a vízmozgás elinduljon. A magasabb részeken később a nedvesség hiánya mutatkozik, miközben az alacsonyabb részen iszapleömlés és víznyomásos kár keletkezik. A szikes talajokat a sajátos padkás erózió károsítja. A repedezett talajú legelőkön a tavaszi felületi vizek mozgása kikezdi a repedéseket és medreket vág a talajba.
Az eróziós hatások csökkenthetők a megfelelő táblakialakítások és művelés irányok (táblanagyság, keskeny parcellák kiosztásának iránya, szántásirány, stb.) tervezésével. Ebben nyújt segítséget a DTM-ből levezethető, hidrológiai fedvények használata.
A 3-es ábra a felszínen kialakuló erek kapcsolódásait
mutatja. A fedvényhez rendelt értékek a vízfolyásokban összegyűjtött
vízmennyiségre utalnak, ezzel segítve az eróziónak leginkább kitett helyek
pontos meghatározását.
3. ábra - A terület vízgyűjtő térképe
A domborzati jellemzők közül és a kitettségnek és az abszolút magasságnak klimatikus hatása van a talaj- és növényfejlődésre. Változnak a mállás, párolgás, hő- és csapadékviszonyok, a talaj biológiai élete stb.
A 4. ábra a tesztterület adott helyeinek kitettség és
magasság meghatározásában ezen keresztül a megfelelő vetésszerkezet
kialakításában nyújt hasznos segítséget.
4. ábra - A tesztterület kitettség-viszonyai
A talajfejlődésre szintén hatást gyakorol a geológiai rétegződés hatására keletkezett talajvíz felszínhez viszonyított közelsége, ingadozása. A kellően nyirkos talaj a talajélet számára is kedvező, míg mély talajvíz esetén a növények csak a csapadékból tárózódott vízhez jutnak hozzá. Ha túl közel kerül a talajvíz a felszínhez a talajállapot levegőtlenné válik és a növényi maradványok csak anaerob módon bomlanak le. Sok ásványi sót tartalmazó talajvíz esetében a felszíni párolgás vagy már a felszín alatt a növények vízfogyasztása következtében a talajoldat töménnyé válik és ez szikesedéshez vezet.
A különböző művelési ágakhoz tartozó növények eltérő talajvízmélységet tűrnek el, így a talajvízszint meghatározása a megfelelő művelési ág kiválasztása szempontjából szintén meghatározó.
A művelési ágak és a talajvízszint összefüggéseit az 1.
táblázat tartalmazza. A tesztterületet jellemző talajvízmélységekre a 5. ábra
ad tájékoztatást.
Művelési ág |
A talajvízszint még megengedhető legkisebb mélysége (cm) |
rét |
30-50 |
legelő |
50-100 |
szántó |
80-100 |
gyümölcsös |
200-300 |
erdő |
50-100 |
1. táblázat – A művelési ágak és a talajvízszint összefüggései
5. ábra – A tesztterületet jellemző átlagos talajvízmélységek
A meredek, sekély és lepusztult termőrétegű lejtők erdősítéssel, a délkeleti, déli, délnyugati lejtők szőlő-, gyümölcstelepítéssel, a 17% alatti mély termőrétegű lejtők szántóföldi kultúrákkal, a 17-25%-os lejtésű területek gyepesítéssel, a mély fekvésű, vízjárta területek rét műveléssel hasznosíthatók.
A talajellenállásból adódó gépmunka költségek a domborzati viszonyoktól függetlenül mindenütt eltérőek lehetnek. A domborzati viszonyokból eredő többletköltségek azonban csak a lejtős területen gazdálkodókat sújtják.
A domborzat a lejtőn mozgó gépek vonóerő-szükségletét módosító hatásán keresztül van hatással a termelési költségekre. A hegy-völgy irányú művelés során az emelkedés legyőzéséhez többlet vonóerőre van szükség, ami lejtmenetben az optimális művelési sebességek miatt ez csak részben térül meg. Szintvonal irányú műveléskor a barázdák fölfelé forgatása, illetve a megdőlten mozgó erőgép kedvezőtlen vonóerő-kihasználása jelent többletköltséget.
A gépi munkák átlagos többletráfordítását a lejtőszög
függvényében a 2. táblázat tartalmazza.
Lejtő (%) |
A gépimunka-ráfordítás viszonyított mennyisége |
|
lejtő irányú |
szintvonal irányú |
|
művelés esetén |
||
0 |
100 |
100 |
5 |
116 |
106 |
12 |
139 |
116 |
17 |
154 |
124 |
25 |
178 |
135 |
35 |
206 |
- |
2. táblázat – A gépi munkák átlagos többletráfordítása a lejtőszög függvényében
Többletköltség nem csak a talajműveléskor mutatkozik. A domborzat a gépi tömegszállításokat ugyancsak befolyásolja. A változó lejtőn felfelé és lefelé történő mozgás, valamint a felborulás veszélyének elkerülése végett felrakható tömeg, de az üresjáratok megnövekedő aránya is rontja a szállítás hatékonyságát.
Az éves többletszállítási munkák a lejtésviszonyok
függvényében (3. táblázat):
Az üzem átlagos lejtése (%) |
A sík vidékhez viszonyított gépi szállítás munkatöbblete (%) |
0 |
100 |
5 |
105 |
12 |
115 |
17 |
127 |
25 |
164 |
3. táblázat - Az éves többletszállítási munkák a lejtésviszonyok függvényében
A tesztterület lejtőviszonyainak DTM-ből levezethető fedvénye hasznos segítséget nyújthat a megfelelő vetésszerkezet kialakításában, valamint a termelési költségek prognosztizálásában.
A tesztterület lejtésviszonyit az 6. ábra mutatja be.
6. ábra - A tesztterület lejtésviszonyai tizedfokban megadva
Dolgozatomban arra kerestem választ, hogy egy korszerű térinformatikai szoftver felhasználásával manapság milyen lehetőségek adottak a megfelelő talaj-előkészítés és ásványi anyag utánpótlás tervezésére a talaj termőképességének és állagának megóvása érdekében. Célom volt felhívni a figyelmet a jelenleg a megyei földhivataloknál irattárba helyezett és a Növény és Talajvédelmi Szolgálatoknál fellelhető nagyméretarányú talajtérképek és vizsgálati adataik további hasznosítására. Ezen munka a ’80-as években helyszíni és laboratóriumi vizsgálattal alátámasztott, hazánk talajadottságait leíró nagyméretarányú talajtérképek létrehozását célozta meg. Említést érdemel, hogy a nagyszabású projekt bár a ’90-es évek elején félbeszakadt az ország 2/3-ad részére elkészült. A modellépítésbe bevontam az 1:10000-es léptékű topográfiai térképekből levezethető digitális terepmodellt is.
Utólag itt említeném
a kezdeti lépéseket melyek a magyarországi talajok leírására és
térképszerű ábrázolására irányult. Ilyen térképeket készítettek pl. Szabó és
Lorenz, akik főleg geológiai irányzatú-, Timkó és Sümeghy akik agrogeológiai
irányzatú-, Treitz klimazonális- és Kreybig 1:25000-es léptékű talajismereti
térképet készített. Ezeknek a térképeknek talajtani tudományunk fejlődésében
elévülhetetlen értékük van. Meg kell azonban jegyezni, hogy gyakorlati célokra
csak részben voltak felhasználhatók, mivel a talajokat egyes kiemelt
tulajdonságok alapján csoportosították, és emiatt csak részleges
következtetéseket lehetett levonni belőlük
A modellépítés szempontjából igen lényeges a modellezni kívánt jelenség megértése.
Mivel a növénytermesztés nem szakterületem ezért főleg szakirodalomra támaszkodva megpróbáltam azokat a fontos, vagy általam fontosnak vélt jelenségeket feltárni melyek a növénytermesztést és ezzel összefüggésben az elvégzendő meliorációs munkálatokat alapvetően befolyásolják. Őrbottyán külterületét kiválasztva, gyakorlatban létrehozott modellből levezetett fedvényekkel illusztráltam a térinformatikában rejlő döntés-előkészítő lehetőségeket.
A szakember által szerkesztett talajtérképi ábrázolás és a mintavételi helyeken alapuló interpolációs felületmodellezés összevetéseként megállapítottam, hogy a nagyméretarányú talajtérképezéshez létesített 10 ha/feltárás alkalmatlan arra, hogy egy GIS szoftver pusztán interpolációs eszközökkel helyettesítse a szakember összetett munkáját. Meg kell azonban említeni, hogy a későbbiekben a különböző szakvéleményekhez feltárt talajszelvények adataival kiegészített eredeti adatbázis egyre finomabb interpolációt tesz lehetővé, ezzel segítve az árnyaltabb döntés-előkészítést és a talajtérképek esedékes felújítási munkáit.
Terjedelmi korlátok miatt a témával kapcsolatos vizsgálataimat részletekbe menően nem fejthettem ki. Olyan lényeges kérdéseket nem érintettem mint a térinformatikai adatbázisban résztvevő, különböző időben keletkezett és különböző forrásból származó adatok hatása a felépített modellre. Az adatok minősége, változásvezetése, az adatbázis internetes hozzáférése szintén kimaradt az ismertetésből.
Amennyiben a leírtakkal, vagy a térinformatikában rejlő további lehetőségekkel kapcsolatban kérdése lenne az olvasónak, szívesen állok rendelkezésére:
Sebők Tamás
Pest Megyei földhivatal
1051 Budapest, Sas u. 19.
Tel.: 269-45-50/118
e-mail: tsebok@axelero.hu
Földvári György: A magyar talajok genetikus osztályozásának egyes kérdései. Agrokémia és Talajtan 11. 1962.
Sallak Andor: A talajminősítés (bonitáció) néhány kérdése és javaslat a genetikus talajosztályozásra épülő talajminősítés alapelveire. Agrokémia és Talajtan 11. 1962.
Gerei László: Az Országos Mezőgazdasági Minőségvizsgáló Intézet genetikus talajtérkép kiadványai. Agrokémia és Talajtan 11. 1962.
Stefanovics P.: Magyarország talajai. Budapest, Akadémiai Kiadó. 1963.
Dr. Vajdai Imre: Mezőgazdasági ismeretek I. Gödöllő, Agrártudományi Egyetem, Gépészmérnöki Kar Mezőgazdasági Tanszék. 1986.
Dr. Hajas József – Dr. Rázsó Imre: Mezőgazdaság számokban. Budapest, Mezőgazdasági Kiadó. 1962.
Dr. Baranyai Ferenc: Útmutató a nagyméretarányú országos talajtérképezés végrehajtásához. Budapest, Agrárinformációs Vállalat. 1989.
Szabó János: A melioráció kézikönyve. Budapest, Mezőgazdasági Kiadó. 1977.
dr. Márkus Béla: Térbeli műveletek. UNIGIS képzés 2000. Székesfehérvár, Ny-ME FFFK.
Závodi József: Térbeli interpoláció. NCGIA Core Curriculum II. Térinformatikai alapismeretek 1994.
dr. Végső Ferenc: GIS/LIS és alkalmazásai. UNIGIS képzés 2000. Székesfehérvár, Ny-ME FFFK.
Útmutató a nagyméretarányú országos talajtérképezés végrehajtásához. AGROINFORM Budapest, 1989.
Panel-GI Compendium, A guide to GI and GIS, Technical University of Vienna 2000.
dr. Antal József: Növénytermesztők zsebkönyve. Mezőgazdasági kiadó Budapest, 1987.
Oseph K Berry: Who’s minding the farm? GeoEurope August 2000.