Magnifice Domine Rector! Tisztelt Rektor úr!
Polgármester úr! Főosztályvezető úr! Hölgyeim és Uraim!
Tisztelettel és meleg szeretettel köszöntöm Önöket a Nyugat-Magyarországi Egyetem Geoinformatikai Főiskolai Karának jubileumi ünnepélyén. Köszöntöm a szakmai szervezetek és intézmények képviselőit. Külön is köszöntöm múltbeli, jelenlegi és jövőbeli hallgatóinkat.
Harminc éves a Nyugat-Magyarországi Egyetem székesfehérvári Főiskolai Kara.
Az a kapcsolat, ami Sopron - a hűség városa – és Székesfehérvár – Alba Regia - között harminc évvel korábban köttetett továbbra is töretlen, sőt a mai napon egy együttműködési megállapodás révén tovább erősödött.
Harminc év egy rövid emberöltő, de harminc év 10 diákgeneráció. A harminc év alatt sok ezer hallgatót láttak a főiskola falai, közülük több mint 3000 sikeresen befejezte, és ma Ők adják hazai földmérés, földügy vezetőit, derékhadát. A harminc év multával a Főiskola lépcsőit ma már gyakran koptatják volt diákjaink gyermekei. Ez a minőség egyik jele és egyben biztosítéka.
A harminc év sok változást hozott a geodéziában és a földügyben egyaránt. Nemcsak a technika és technológia változott, de a módszerek és a szemlélet, a politikai, jogi és gazdasági környezet is. Az állami és szövetkezeti tulajdont mára felváltotta a magántulajdon, a geodéziai és térképészeti nagyvállalatokat a vállalkozások, a papíralapú nyilvántartást és munkarészeket a hálózatba kapcsolt digitális adatbázisok, a teodolitokat a mérőállomások és egyre inkább a GPS vevők. E változásokban a Főiskola helyt állt, megőrizte, elmélyítette és erősítette az alapító okiratában foglaltakat.
Tér és idő: A harminc év apró pillanatokból, a mélyen szántó előadások és kemény gyakorlatok óráiból, a jó hangulatú mérőgyakorlatok napjaiból, tízszer 6 félévből épült fel. Az idő sajátossága, hogy minél gyorsabb változás tölti ki a teret, annál gyorsabban halad, minél eseménytelenebb annál lassabban. A táguló világűrben a földi távolságok egyre rövidülnek. Az elektronikus térben a kapcsolatok könnyebben erősödnek, a gondolatok útja lerövidül.
Az idő múlása függ a szemlélő koordinátarendszerétől. Más skálán mérnek diákjaink. Más e skála a végzés után, amikor távolabbról szemlélik a Főiskolát. Sajnos vannak, akik már a földi világon kívüli rendszerből szemlélnek minket. Mondják, hogy az idő visszafordíthatatlan. Ez csak részben igaz. Visszafordítja az emlékezet. Kérem, hogy néma felállással emlékezzünk a harminc év alatt elhunyt munkatársainkra, kollégáinkra, hallgatóinkra.
Emléküket megőrizzük!
Az adatok digitalizálásában, feldolgozási sebességében, és a kommunikációban történt változások következtében a hálózati forradalom korszakát éljük. A felsőoktatásra döntő szerep hárul mind a lehetőségek továbbfejlesztésében, mind az új technológiát használók felkészítésében. Az informatikai forradalom nagy ígéreteket tartogat, és nagy kihívást jelent. Nehéz lesz irányítani, de ostobaság lenne ellenállni.
Az élethosszig tartó tanulás a fejlett világban alapvető követelménnyé vált. A nappali képzésben megszerzett tudás a végzés után gyorsan és egyre gyorsabban elavul. Hazánkban új felnőttképzési törvény készül. A gyorsuló technikai, technológiai változások mind az igények, mind a lehetőségek oldaláról új kihívásokat jelentenek. A változások felsőoktatásra gyakorolt hatása hasonlatos lesz ahhoz, mint amit a hatvanas években a színházaknak a televízió elterjedése jelentett.
Az oktatási intézmények évek óta nehéz helyzetben vannak. A KK munkák nagyrészt megszűntek, az akadémiai illetve egyéb kutatóintézetekkel együtt gyakran pályázunk sikertelenül állami megbízásokért, kutatási munkákért. Ebben a helyzetben a hardver és szoftver fejlődését követni, a társadalmi és gazdasági változások kívánta tantervi változtatásokat végrehajtani, az oktatási anyagot folyamatosan korszerűsíteni és világszinten tartani még a nagyobb intézmények sem mindig képesek. Az oktatási igények és követelmények illetve a fejlesztési lehetőségek közötti ellentét feloldásának kulcsa a kommunikáció, a kooperáció és koordináció következetes alkalmazása.
A Főiskola jó kapcsolatai a földügyi ágazattal, az FVM Földügyi és Térképészeti Főosztályával, a Földmérési és Távérzékelési Intézettel az elmúlt években komoly támogatást jelentettek mind a szakmai háttér biztosítása, mind finanszírozási tekintetben. Közös projektek révén erősödött a kapcsolatunk ill. munkakapcsolat alakult ki hazai és külföldi felsőoktatási partnereinkkel. Hasonlóan erősödött az oktatási kapcsolat geodéziai és térinformatikai intézményekkel és vállalkozásokkal. A partneri kapcsolatokat a kölcsönös előnyök alapján tovább kell fejlesztenünk.
Partnereinkkel egy elosztott oktatási környezetet honosítottunk meg, melynek fontos eleme egy szociális (közösségi) rendszer is, amely a tudás és a jártasság folyamatos fejlesztését hordozza, térben és időben elosztva, ahol az információs és kommunikációs technológia biztosítja az együttműködést. A hálózatok erőteljes terjedése és az új trend, miszerint emberek és termékek helyett inkább biteket mozgatunk, a hagyományos oktatási szervezetek szerepét hamarosan radikálisan átformálják. A GEO és partnerei már számottevő gyakorlattal bírnak a tudásalapú társadalom oktatási technológiáinak kivitelezéséhez.
Az oktatástechnológia rohamosan változik. Korábban alapvetően a tartalom-menedzsmentre koncentráltunk, mint a tananyagok tartalmi feltöltése, elektronikus publikáció, Internet-alapú kommunikáció és hallgatói támogatás, természetesen figyelembe véve a távoktatás speciális pedagógiai igényeit. Mára azonban ráébredtünk, hogy el kell mozdulnunk a tudás-menedzselés felé; ez utóbbi az üzleti elemekben különbözik, beleértve a stratégiát, a folyamatokat és a szervezést.
A Főiskola erősségei: az a tény, hogy vezető szerepet tölt be a földügyi ágazat oktatása terén, a végzettek nagy száma, a hagyományosan jó kapcsolat az iparral, a gyakorlat-orientált képzésünk és a rugalmasság optimizmusra ad okot az elkövetkező évekre nézve. A Főiskola oktató-diák kapcsolatai mindenkor példásak voltak. A nappali, levelező, és távoktatásos hallgatóink állnak a fejlesztési törekvéseink középpontjában.
A Főiskola küldetése
meghatározó szerepet betölteni a földmérés, a földrendezés, a fotogrammetria,
a távérzékelés, a térinformatika és az ingatlan-nyilvántartás
technológia-orientált illetve menedzsment-szemléletű felsőfokú oktatásában.
Célok:
7. partnereinkkel hosszú-távú és kölcsönösen előnyös kapcsolatokat kialakítani,
9. segíteni a geomatika és a földügyi, földrendezési tapasztalatok más szakterületekbe való beépülését,
10. megfelelni a szakma, a földügy, a régió, a Kar és az Egyetem elvárásainak.
A Főiskolának mindenkor tekintettel kell lennie a létét meghatározó környezetre. Ennek tudatos elemzését és a szükséges módosítások elvégzését tartom a közeljövő legfontosabb feladatának.
A belső kulturális környezet hasznos és káros elemei egyaránt megjelennek hallgatóink kultúrájában. A szervezeti kultúra fontos eleme a munkatársak továbbképzése, de ide tartozik az arculat megteremtése (Web, tájékoztató anyagok, PR-munka). Az irodaautomatizálás, a belső (intranetes) kommunikáció megteremtése különös jelentőséggel bír a Kar, de az Egyetem viszonylatában is.
A vállalkozói szellem ugyancsak fontos dolog, amelyet támogatnunk kell a Főiskolán is. Ennek meghonosítását egyre több oktatási intézmény tekinti fontos sikertényezőnek. Szeretnénk vállalkozási lehetőséget biztosítani, és különböző eszközökkel ösztönözni a munkatársakat új lehetőségek kutatásában, segíteni az ötletek kidolgozását. A világban egyre nagyobb az igény a kreativitásra!
A Főiskola-specifikus környezet alatt azokat a külső tényezőket értem, amelyek közvetlen hatással vannak a jövőnkre, döntéseinkre: FVM FTF, FÖMI, földhivatalok, geodéziai-térinformatikai cégek, KK megrendelőink, a szakmai középiskolák, más egyetemek, főiskolák, a munkaerő piac. Ezen a téren a földügyi szektor teljes támogatását magunk mögött tudhatjuk, de ezt a szerepet folyamatosan meg kell őrizni. A geodéziai-térinformatikai cégekkel már nem ilyen egyértelműen pozitív a kép. Bár vannak jó példák, de ezeket a kapcsolatokat erősíteni kell. A szakmai középiskolákkal a hagyományosan jó kapcsolatot a SDiLA és LIME projektek keretében kialakuló Internetes szolgáltató hálózat tovább erősítette. Más egyetemekkel a kapcsolatot a kölcsönös előnyök alapján célszerűnek tartjuk ápolni, közös tananyag-fejlesztési illetve kutatási programokban részt venni.
Az általános politikai, jogi, gazdasági, szociális, kulturális, technológiai környezet, a politikai helyzet ugyancsak jelentősen befolyásolja mozgásterünket és lehetőségeinket. Jobban ki kellene használnunk az ingatlanpiachoz, az EU csatlakozáshoz, a gazdaság (különösen az informatikai ipar) fellendüléséhez kapcsolódó fejlesztéseket. A régióban jelentkező térinformatikai igények kielégítésére célszerű volna egy térinformatikai szolgáltató- és oktatóközpont felállítása. Ez bázisa lehetne a rendezési tervek, a kistérségi és regionális fejlesztési koncepciók digitális térképi adatokkal való ellátásának, a területfejlesztési tervező és elemző szolgáltatásoknak, az alkalmazói programfejlesztéseknek, valamint a térinformatikai kultúra elterjesztésének.
Meglévő oktatási és képzési programjaink kibővítésekor főként a következő célokat kell szem előtt tartanunk:
A fentiekre alapozva az oktatás, továbbképzés, oktatásfejlesztés, kutatás, kapcsolatok építése, szervezeti és infrastrukturális átalakítások, fejlesztések területén a következő teendők körvonalazódnak:
· Fel kell készülni az ingatlan-nyilvántartó szervező szak nappali képzésbe való bevezetésére.
· Az akkreditált iskolarendszerű képzéseink bevezetéséhez, valamint az ötéves (térinformatikai, területfejlesztési, műszaki menedzseri) képzések mielőbbi beindításáért a társintézményekkel közösen össze kell állítani az akkreditációhoz szükséges dokumentumokat.
· Ki kell alakítanunk egy ISO kompatibilis minőségbiztosítási rendszert, itt célszerű megismerni és felhasználni a FÖMI tapasztalatait is.
· Támogatni kell az FVM FTF Oktatási Stratégiájának gyakorlati megvalósítását.
· A folyamatos szakmai továbbképzés illetve önképzés kereteit meg kell teremteni a szakma és környezete számára.
· Tanulmányozni és alkalmazni kell a továbbképzés legváltozatosabb formáit az egynapos szemináriumtól a kétéves szakmérnöki képzésekig.
· A Főiskola stratégiai partnerének a földügyi szektort tekinti, de meg kell vizsgálni, hogy milyen újszerű kapcsolatok képzelhetők el a geodéziai, térinformatikai vállalkozásokkal.
· Fontos lenne, hogy az eddigieknél sokkal eredményesebben vehessünk részt a földügyi ágazat fejlesztési programjaiban.
· Erősíteni kell a kapcsolatokat a régióval és a várossal.
· Elengedhetetlen a nemzetközi kapcsolatrendszer ápolása és erősítése.
Sajnos továbbra is gyenge-közepes állapotú, nagy költséggel üzemelő épületekkel rendelkezünk. A kommunikációs infrastruktúráért, a viszonylag korszerű, de nem kellő számú eszköz- és műszerparkért egyre nagyobb árat kell fizetnünk, sajnos továbbra sem hasznosítható a város által rendelkezésünkre bocsátott orosz laktanya.
Az IT forradalom nagy ígéreteket tartogat, és nagy kihívást jelent. Nehéz lesz irányítani, de lehetetlen lesz ellenállni.
Az alapvető szakmai jártasságon túl minden hallgatónknak el kell sajátítania a kommunikáció, az együttműködés és a kreatív problémamegoldás készségeit. Ezek az élethosszig tartó tanulás legfontosabb elemei.
A GEO az elmúlt időszakban végzett munkájával nagyban hozzájárult a magyar földügyi adminisztráció továbbképzési rendszerének jobbításához, és egyúttal a távoktatási fejlesztések nemzetközi porondjára is fellépett.
Terveink a koordinált csapatmunkára épülnek. Folytatnunk kell a korábbi években megszokott proaktív kommunikációt, a kooperációt és a koordinációs tevékenységeket.
Befejezésül szeretnék köszönetet mondani mindazoknak, akik hozzájárultak az említett eredmények eléréséhez. Köszönöm a GEO valamennyi munkatársának az áldozatos munkát, amellyel segítették megalapozni a jövő sikereit. Köszönet illeti az FVM FTF, az NKP Kht, a FÖMI és a Földhivatalok vezetőit, a földmérő és térinformatikai vállakozások szakembereit, akik ösztönöztek bennünket, és tanácsaikkal folyamatosan jobbítják munkánkat.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!