ÖSSZEFOGLALÓ
Az európai térinformaikai infrastruktúra egyik alapveto részét képezik a közigazgatási határok adatai, mint a térinformatikai adatok egy nagy csoportjának (pl. területi statisztika és közigazgatás) mindenkori térbeli viszonyítási alapja.
A „Közigazgatási határok adatainak szolgáltatási rendszere a közép- és kelet-európai országokban” (angolul: Administrative Boundary Data Services for the Central and Eastern European Countries - rövid megjelöléssel: ABDS for the CEEC) címu, az Európai Unió Bizottsága által elfogadott, annak a 4. Kutatási és technológia fejlesztési keretprogramjában futó 977050 számú projekt megvalósítása 1998. December 1-én elkezdodött. A 922,8 ezer Euro költségvetésu (ebbol EU támogatás 500 ezer Euro), 18 hónapra szabott projekt koordinátora a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI). A FÖMI közvetlen hatáskörébe tartozó költségvetés 515,6 ezer Euro, amelybol 257,8 ezer Euro EU támogatás.
Az ABDS projekt az 1996. Szeptemberben az Európai Unió és a közép- és kelet-európai országok miniszteri szintu vezetoinek részvételével az információs társadalomról rendezett fórumon megfogalmazott kezdeményezés.
Az ABDS projekt ambiciózus feladatot kíván megoldani. Olyan szolgáltatási rendszer kidolgozását célozta meg, amely egy közös hálózatban összekötött, osztott adatbázisokból táplálkozó virtuális adatbázisból végzi a szolgáltatást. Az osztott adatbázisok pedig nem mások, mint a szolgáltatásban résztvevo országok határadat kezeléssel és nyilvántartással jogszabályilag megbízott elsodleges adathelyei, általlában kataszteri hivatalai. Az osztott adatbázisok használatának ez a gyakorlata a tág értelemben vett informatika és számítástechnika terén világszerte általános gyakorlat. Viszont nem általános a kataszter vonalán - ebben is az országok között Magyarország elokelo helyet foglal el a földhivatali intézményhálózatra telepített TAKARNET-tel. Ennek - a ma még különlegesnek számító - adatszolgáltatási rendszernek az életre hívása érdekében az alábbi részfeladatokat oldja meg a projekt: leltár az országok közigazgatási határairól, a határ adatok generalizálási módszerének kialakítása, az ABDS szolgáltatási hálózatmuködési szabályainak kidolgozása, a minoségügyi és szabványügyi háttér kidolgozása.
Az eloadás az ABDS projektrol, annak elorehaladásáról, eddigi eredményeirol ad tájékoztatót.
Az információtechnológiai társadalomban infrastrukturális alapadatkörként szolgálnak a közigazgatási határok (országhatár, településhatárok, belterülethatár stb.). A globalizálódó világban és az Európai Unió szintjén kiemelkedo fontosságú a határok nemzetközileg is egyeztetett, nem kötelezoen egységesített kezelése és szolgáltatása. Alapveto a határok geometriai jellege mellett közölni a szukebb vagy tágabb, térben egymástól elhatárolódó közösségek (pl. a települések lakosai, az országok polgárai) határalakítási akaratát és megegyezését kifejezo jogi háttérre vonatkozó információt. A számítógépes adatkezelés és az interneten történo adatközlés a határokra vonatkozó adatokat, információkat csak akkor teszi emberközelivé és hitelessé, ha a határok geometriai adatai mellett közöljük az azokra vonatkozó, a hitelességet és a minoséget kifejezo adatokat is, s mindezt az országok együttmuködo csoportjára megfogalmazva. Egy ilyen nemzetközi IT szolgáltatás csak kelloen megfogalmazott és alkalmazható adatmodell alapján muködhet. Egy ilyen IT adatmodellt kívánok bemutatni, amelyet az Európai Bizottság által támogatott, a „Közép- és Kelet-Európai országok közigazgatási határadatainak szolgáltatása (ABDS for CEEC)” elnevezésu program keretében sikerült kidolgozni.
Dr. Mihály Sz.: Az ABDS projekt egy nemzetközi IT szolgáltatás adatmodellje
GIS OPEN 2000 Térinformatikai Konferencia, Székesfehérvár 2000. Március 16-17.